Dieta młodego królika
Króliki to typowe, roślinożerne zwierzaki, które mają bardzo duży apetyt – zwłaszcza, gdy są młodziutkie. Nie można jednak dać się zwieść temu apetytowi! Trzeba kontrolować ilość tego, co królik spożywa, bo racjonalna dieta to podstawa zdrowia.
Żywienie młodego królika nieco różni się od żywienia królika dorosłego. Za królika młodego, uważa się zwierzę do ok. 6-10 miesiąca. Dieta bardzo młodego królika powinna jednak być szczególnie różna od diety dorosłego osobnika. Taka diametralna różnica trwa aż do ukończenia 3-4 miesięcy, bo dopiero w tym czasie można bezpiecznie zacząć wprowadzać świeże produkty do diety.
Co powinien jeść młody królik?
Od urodzenia, do ok.2-3 tygodnia młodziutkie króliki piją mleko matki, po tym okresie zaczynają skubać to, co znajdą w swoim otoczeniu (sianko, zioła), jednocześnie wciąż spożywając mleko matki. W okolicy 4 tygodnia życia, zaczynają zjadać więcej pokarmów stałych, jednak mleko matki to wciąż ważny element diety młodego królika. Mleko spożywane jest przez króliki do 8 tyg. życia (jest to okres, do którego królik powinien być przy matce). Po odstawieniu królika od matki, dieta przez jakiś czas powinna być prosta, ponieważ jest to wrażliwy dla układu trawiennego okres. Lepiej jest dawać te pokarmy, które królik już poznał, a każdy nowy podawać z rozwagą, jednocześnie uważnie obserwując to, jak królik na niego zareaguje.
Jak w takim razie powinna wyglądać dieta królika do 3-4 miesiąca życia?
Przede wszystkim, powinna być bogata w dobrej jakości siano. Stanowi ono przynajmniej 80% diety. Reszta składników to zioła, gałązki, nasiona (np. Siemię lniane, ostropest, kozieradka,itp.), korzenie (np. Mniszka, cykorii, skorzonery) oraz inne suszone przysmaki (burak, jabłko, banan, marchew). Młodemu organizmowi, który rośnie i buduje swoje tkanki, niezbędna jest obecność BIAŁKA. Do tego można wykorzystać rośliny o większej zawartości tego składnika (np. Lucerna, ziele kukurydzy, ziele owsa, koniczyna), ale także dobry jakościowo granulat, który pomoże prawidłowo rozwijać się królikowi (taki granulat powinien mieć ok. 15-16% zawartości białka, np. Beaphar nature, cunipic alha pro junior, bunny young). Nie można zapomnieć również o takim składniku jak WAPŃ, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Rośliny bogate w wapń to np. wymienione już wcześniej lucerna i zielę owsa, jarmuż, nać pietruszki, mniszek lekarski, koper, mięta, nagietek, malwa. Oczywiście poza tymi roślinami, w diecie królika powinny być także inne. Listę roślin, które mogą być dostępne w diecie Twojego pupila znajdziesz TUTAJ.
Czy granulat powinien być ograniczony młodemu królikowi?
Oczywiście, że tak, choć czasem można spotkać się z informacją, że młody królik powinien mieć do niego stały dostęp. Niestety, stały dostęp do granulatu wiązałby się z unikaniem siana czy ziół, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na zdrowie królika (problemy stomatologiczne czy z układem trawiennym). Oczywiście, można granulatu podawać więcej niż królikowi dorosłemu, ale trzeba zachować umiar, bo to nie jest podstawa diety, lecz dodatek do niej. To, co wypracujemy u młodego królika w młodości, będzie rzutowało na jego dorosłość. Malucha trzeba przyzwyczaić do dobrej diety, aby w dorosłości nie miał problemów z jedzeniem np. Siana.
Jakie ilości jedzenia powinien dostawać młody królik?
Jest to bardzo indywidualna kwestia i zależy m.in od wielkości królika, całokształtu diety, aktywności czy ilości zjadanego siana. Od ustalenia tego, jaka jest odpowiednia ilość, jesteś TY – czyli opiekun zwierzaka. To Ty go widzisz na co dzień, to Ty wiesz jak się zachowuje. Jeżeli prawidłowo przybiera na masie, nie jest otyły czy wychudzony, je dużo siana, jego bobki są ładne, to znaczy, że dieta i ilość poszczególnych składników jest odpowiednia. Jeżeli jest inaczej – musisz przeanalizować dietę i modyfikować ją do momentu, aż królik będzie prezentował pożądane objawy. Jeżeli jest Ci ciężko zacząć od jakiejś ilości pokarmu, to warto zacząć ok. 2-3 łyżek granulatu oraz garści ziół na dzień. Niech to będzie baza wyjściowa, którą będziesz modyfikował pod potrzeby swojego pupila. Oczywiście, przez resztę dnia, Twój królik musi mieć stały dostęp do siana i czystej wody (źródlanej, kranówki), a oprócz tego, możesz jako przekąskę dać korzeń, nasionka lub suszony przysmak. Warto zapewnić uszakowi także dostęp do gałązek. Informacje na ten temat gałązek, które można podawać królikowi znajdziesz TUTAJ.
Jak wprowadzać świeże pokarmy?
Gdy królik skończy 3-4 miesiące, można zacząć rozszerzanie diety. Świeże pokarmy należy wprowadzać stopniowo, pojedynczo, w niedużych ilościach, zaczynając od części zielonych np. Koperek, pietruszka, liście cykorii, świeża trawa, świeże liście ziół. Podawaj jeden/dwa rodzaje nowego pokarmu na tydzień, w niedużej ilośći i obserwuj jak Twój uszak na to reaguje. Jeżeli pojawi się biegunka, ndamierna, niezjadana ilość cekotrofów czy inne problemy z układem pokarmowym, to warto wstrzymać się z rozszerzaniem diety na jakiś czas. Możliwe, że to było dla Twojego królika zbyt wcześnie lub, że dany pokarm mu nie służy. Owoce warto wprowadzać dopiero, gdy królik przyzwyczai się do świeżych warzyw.
Kiedy należy zmienić dietę królikowi, na dietę dorosłego królika?
Taki moment następuje, gdy królik dorośnie. Jest to umowna granica, która zaczyna się od 6 i może być przeciągnięta nawet do 10 miesiąca życia, w zależności od królika.