top of page

Króliczy kał

Wygląd bobków jest w stanie powiedzieć Ci bardzo dużo na temat tego, czy z Twoim królikiem jest raczej dobrze, czy też raczej źle. Wiadomo, bobki nie są jedynym wyznacznikiem stanu zdrowia, ważne są też inne czynniki (np. wygląd moczu, zachowanie, wyniki badań). Kontrola wyglądu kału jest bardzo ważna i może pomóc Ci we wczesnym rozpoznaniu problemów ze zdrowiem Twojego króliczka. Na samym dole wpisu znajdziesz galerię zdjęć z podpisanymi fotografiami, które mogą Ci ułatwić weryfikację kału wydalonego przez Twojego króliczka. Z dokładnymi zdjęciami możesz się również zapoznać TUTAJ

Zaczniemy sobie od trzech rodzajów bobków, które są normalne i spotkanie ich nie powinno Cię martwić. Na pierwszy rzut opiszę Wam krótko jak powinna wyglądać zdrowa kupa i czym się charakteryzuje.

 

Zdrowa kupa powinna być:

- okrągła, kształtna

- stosunkowo duża

- jasnobrązowa/złocista

Jeżeli powyższy opis pasuje do bobków, które wydala Twój królik to możesz być z niego i siebie dumny, ponieważ takie bobki są oznaką tego, że jego przewód pokarmowy pracuje odpowiednio, a spożywane przez niego siano posiada odpowiednią ilość włókna.

Jeżeli powyższy opis nie pasuje do opisu bobków Twojego królika, to koniecznie przeczytaj ten wpis do końca

Kolejnym rodzajem kału, który jest normalny są tak zwane "koraliki". Można je spotkać zwłaszcza w okresie linienia, kiedy to królik pochłania znacznie większą ilośc sierści niż zwykle. Połączone ze sobą bobki świadczą o tym, że królik prawidłowo wydala sierść i nie masz się czym martwić. Martwić powinieneś się, kiedy nie będzie bobków lub będą one malutkie, ciemne i o nieregularnym kształcie - bo to może świadczyć o przytkaniu. Aby wspomóc królika w okresie linienia, zapewnij mu odpowiednią ilośc świeżej wody, pilnuj również aby jadł dużo siana, ponieważ jest to podstawą do odpowiedniej pracy przewodu pokarmowego, a co za tym idzie - wydalania kału z sierścią.

Trzecim kałem, zupełnie naturalnym są cekotrofy. Cekotrofy to kał nocny wydalany przez króliki i przez nie zjadany. Są one bogate aminokwasy, enzymy, lotne kwasy tłuszczowe, białka oraz zawierają mniej włókna niż tradycyjne bobki. Króliki są koprofagami, a zjadanie tego rodzaju kału nazywa się koprofagią. Nie powinno Cię więc dziwić, jeżeli widzisz swojego królika sięgającego do odbytu,a po chwili mielącego coś w pyszczku. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko i nie musisz się tym martwić. Cekotrofy mają charakterystyczny wygląd, konsystencję i zapach. Wyglądają jak jeżyna, mają konsystencję plasteliny, intensywnie pachną. Raczej nie powinieneś ich widzieć , bo królik je zjada, jednak czasem może się zdarzyć, że zostawi je w kuwecie lub innym miejscu. Jeżeli zdarza się to sporadycznie - trudno. Jeżeli jednak jest to notoryczny widok jaki Cię spotyka to powinieneś koniecznie przeanalizować dietę, ponieważ tego typu kał może świadczyć o tym, że dieta Twojego królika nie jest dobrze zbilansowana, jest zbyt kaloryczna, ma za dużo skrobi lub tłuszczu lub królik zareagował w ten sposób na nowowprowadzony pokarm. Powodem takich częstych widoków mogą być również stres lub problemy zdrowotne, także jeżeli po zmianie diety na odpowiednią nadal będziesz je widywał to koniecznie udaj się do specjalisty, ponieważ Twój króliczek może być chory. Cekotrofy często są mylone z biegunką, jednak są to dwa różne rodzaje kału. 

To by było na tyle z normalności. Czas przejść do patologicznego wyglądu kału.

Biegunka, bezbarwna galaretka, pasożyty, małe i ciemne bobki, nieregularny kształt - to wszystko powinno zwrócić Twoją uwagę i skłonić Cię do wizyty u specjalisty, ponieważ są to oznaki tego, że w przewodzie pokarmowym jest coś nie tak.

 

Biegunka może być spowodowana obecnością pasożytów, złą dietą lub zmianami chorobowymi, które zachodzą w organizmie, Nie należy tego bagatelizować i koniecznie trzeba iść do weterynarza, ponieważ poza tym, że królik może się odwodnić, może również dojść do zaostrzenia choroby.

 

Bezbarwna galaretka, spotykany może być np. przy kokcydiach, zapaleniu jelit. Nigdy nie należy tego bagatelizować, jest to bardzo poważny objaw, z którym musisz pilnie udać się do specjalisty i wykonać odpowiednie badania. Zarówno kokcydioza, zapalenie jelit lub też inna przypadłość dająca taki objaw, jeżeli zostanie wcześnie wykryta i odpowiednio leczona to zwiększy to szanse na wyleczenie.

 

Pasożyty - jeżeli w kale znajdziesz nieproszonego gościa, to znak, że musisz królika przeleczyć. Często w bobkach gołym okiem można dostrzec np. nicienie. Jeżeli chodzi o odrobaczanie to jest kilka szkół. Dwie, z którymi się spotkałam mają następujące metody:

1. badanie kału po wprowadzeniu nowego osobnika lub raz do roku lub przy niepokojących objawach. Jeżeli coś wyjdzie w badaniu nie tak jak trzeba - należy odrobaczyć

2. odrobaczanie profilaktycznie co 3 miesiące + badanie kału co wizytę kontrolną

Małe i ciemne bobki o nieregularnym kształcie - mogą być one spowodowane spożywaniem przez królika za małej ilości siana lub siana o słabych parametrach. Powodem może być przytkanie, kokcydioza i wiele innych problemów zdrowotnych. Warto po zauważeniu takich bobków przeanalizować ilości i jakość spożywanego siana, a następnie skontrolować to u weterynarza oraz zastanowić się czy nie ma innych, współwystępujących objawów np. apatia, bulgotanie w brzuchu, brak apetytu, twardy brzuch, mniejsza ilość bobków.

Jeżeli widzisz którekolwiek z wyżej wymienionych bobków, których nie powinno być - skonsultuj się z weterynarzem.

Zwróć uwagę na to czy nie ma innych objawów, co królik jadł, czy bobków jest dużo, czy też jest ich mało.

Jeżeli bobków w ogóle nie ma, to jest to zły znak i tym bardziej udaj się do weterynarza, bo zatkania u królików mogą być śmiertelne.  

bottom of page